Domů » Blog » Nález mamutoviny u Varnsdorfu

Nález mamutoviny u Varnsdorfu

.

Před 27 lety jsem našel jakýsi ,,úlomek kosti,, který byl v jílovité hlíně tehdy oraného pole u zatopeného kaolínového dolu pod Studánkou u Varnsdorfu. Nález ležel dlouho v depositu v naší sbírce minerálů a nějak se na něj zapomělo. Po dlouhé době mě začal zajímat pravěk našeho okolí, a tak i tento zajímavý nález. Oslovil jsem v tu dobu několik odborníků o radu, ale ti se na mě bez odpovědi vysrali a pátral jsem dál. Bylo těžké určit něco co neznám bez určité představy, a po dlouhém pátrání v literatuře a na internetu se zadařilo! Našel jsem že to je část klu mamuta, slona, bylo však těžké jak to od sebe rozlišitt!? Existuje metoda, která se používá při pašování klů chobotnatců, jmenuje se Schregerova linie (úhel) struktury slonoviny, nebo mamutoviny podle které se to dá stoprocentně určit. Určil jsem podle této metody mamutovinu z chybějící cementovou vrstvou na obouch stranách zřejmě opracovanou na jakýsi oblý nástroj, ze strany patrně otlučený.

Kontinentální ledovec posledního zalednění končil někde u nás za Lužickými horami před cca 10 000 lety a když pomalu odtával, tak se zde vytvořily malé až ostrůvkovité lesy hlavně okolo řek, jinak převládala travnatá step. V tu dobu se zde pohyboval sob severní, kůň sprašový, jelen lesní, kočka divoká, rys, pratur, medvěd hnědý, lev stepní, liška polární, rosomák sibiřský, bison stepní, orli stepní, hyeny jeskynní, nosorožci srstnatí a třeba právě mamuti srstnatnatí. Tato fauna mohla být zdrojem potravy tamních, nebo táhnoucích lovců za potravou. Určitě se zde nějací lidé pohybovali to je více než jasné.....

Pseudoartefakt, nebo artefakt?....Podle mého názoru tento kus mamutoviny používal a opracoval člověk možná v pozdním paleolitu, možná mezolitu a k čemu sloužil.....? To zůstane záhadou, nález nezkameněl a vysvětlení třeba přinese zase čas. Mé nálezy štípané kamenné industrie z okolí Mandavy jsou zatím spíše neolitické, mezolitické a paleolit v našem kraji za Lužickými horami zůstává zatím velkou neznámou.......?

......................................................................................................................

Mamutovina od VarnsdorfuMamutovina od Varnsdorfu

......................................................................................................................

Nález a foto: Jiří Plekanec 1993/2019
Literatura: Morava v Době ledové - prof. RNDr Rudolf Musil 2018
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. podrobné nastavení