Domů » Blog » Polární záře v ČR

Polární záře v ČR ( Aurora Borealis ) 17 - 18.3 - 2015

Obr.1 Polární záře (Aurora Borealis) nad PR Světlík ve Šluknovské pahorkatině.21.02 hod. Kp 7-8 (G3-4). Tokina 11 - 16 f 2.8 / ISO 1000
.

Zvýšená aktivita Slunce a silná erupce způsobila, že 17 - 18.3, bylo u nás možné pozorovat polární záři. Částice vychrlené Sluncem vletěly do magnetosféry už v ranních hodinách. Avšak polární záři jsme mohli pozorovat ve večerních a nočních hodinách.
Po návratu z práce spouštím internet a jako každodenně koukám na Auroralní monitor. Netušíc o silné erupci na Slunci koukám, že jasně září červená, STORM ! Kp index byl na osmičce, což je v ČR příznivé na pozorování polární záře. Neváhám, volám kamaráda Kostase a balim foto harampádí.

Obr.2 Polární záře na SZ obzoru při nautickém soumraku. 19.38 hod. Kp 7-8 (G3-4). Minolta - 50 f 2.8 / ISO 1000
.

Místo na pozorování severní oblohy už máme předem vytipované.Tím pádem byl cíl jasný. Nachází se v 500 m.n.m., na hrázi rybníka u osady Světlík ve Šluknovské pahorkatině . Po příjezdu na místo spozorujeme obrovský zářící sloupec na severozápadnim obzoru. Chvilku nám to moc nedocházelo, protože byla ještě pořád modrá hodina, ale příprava fotovýbavy proběhla blesku rychle, tedy až na některé záhady co měl Kostas navolené ve foťáku . Byla to velmi silná polární záře, která se pomalu posouvala na západ a pozvolna slábla.

Obr.3 Slábnoucí Aurorální sloupec, při nautickém soumraku. 19.41 hod. Kp 7-8 (G3-4). Minolta - 50 f 2.8 / ISO 1000
.

Po chvilce sloupec mizí a začíná být konečně pořádná tma. Namířili jsme foťáky na severní obzor a vyzkoušeli pár cvaků. Lehce červený nádech byl jen nepatrný, spíše světelné znečištění z nedalekého Rumburku a okolí. Po nějaké době je to stále stejné a začíná být pěkná zima.
Před devátou hodinou dle očekávání, se začal obzor velmi zjasňovat a začalo neskutečné představení, které trvalo asi 45 minut. Jásali jsme radostí, a i když to nebyla tak výrazná polární záře, jakou zažijeme v severských oblastech zeměkoule, i tak jsme si to náležitě užili. Okolo desáté hodiny začala aktivita sláblout a aurorální ovál naznačoval, že se dít už asi nic nebude. Rozloučení s krásným večerem a naplněni dojmů jedeme domů.
A to byla velká chyba !! .... hlavně poučení pro příště.

Obr.4 Slábnoucí, ale ještě velmi dobře pozorovatelná polární záře. 21.13 hod. Kp 7-8 (G3-4). Tokina 11 - 16 f 2.8 / ISO 1000.
.

To nejlepší se odehrálo krátce po půlnoci !

Druhý den otevírám internet, a koukám na záběry jiných fotografů. Třeba Ondřej Prosický, který za jistých okolností vyjel později, se mu skutečně vyplatilo ! Aktivita opět stoupla a polární představení znova začalo v daleko lepší intenzitě.

Ale nám předtím samozřejmě také. Polární záři jsme viděli, a celkem slušně nafotili, a bejt do rána vzhůru v pracovnim týdnu je skoro nelidské. Jenže pro jednou se dá vždy něco obětovat. Třeba ta únava a spánek.

Není snad nic tak jedinečného, než v našich zeměpisných šířkách zažít a vidět něco tak výjmečného jako je polární záře !

Těším se na další příště.......

.
Jiří Plekanec - 19.3.2015
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace