Domů » Blog » Vstavač bledý (Orchis pallens)

Vstavač bledý (Orchis pallens)

Patří mezi nejčasněji kvetoucí druh ze všech našich orchidejí!

Latinský rodový název je odvozen od slova (Orchis = řecky varle), hlízy které připomínají mužské pohlavní orgány (koule).

Jako jediný z rodu v ČR kvete žlutě a je to nejčasněji kvetoucí druh ze všech našich orchidejí. První jedinci mohou vykvétat už v polovině dubna, a to v letech kdy je dostatek vláhy a slunečných dnů. Někdy vyrůstá mezi zbytky sněhu, nebo se stává že sněhem opět zapadne a z bílé pokrývky vyčuhují jen žlutě kvetoucí klasy.

Roslina je (15 - 35 cm) vysoká se silnou zelenou lodyhou. Hlízy má velké, podlouhlé nedělené. Listy jsou zelené na povrchu lesklé obvejčité, zaokrouhlené (6 - 12 cm) dlouhé a (2 - 8 cm) široké. Květenství je válcovité s bledě žlutými květy a vypouklým trojlaločným až neděleným pyskem. Okvětní lístky jsou odstále a tvoří neúplnou přílbu.

Vstavač bledý patří mezi málo variabilní druh, jen možná v sytosti žluté barvy v květu. Často si ho lidé pletou s prstnatcem bezovým (Dactylorhiza sambucina), který kvete o něco později, zřídka ve stejnou dobu. Je to nezaměnitelný druh!

Kvete už v první polovině dubna do května ve vyšších polohách i déle. Roste na vápenatých převážně stinných stanovištích, vlhkých lesních lemech s přisedlými loukami, křovinatých stráních, pastvinách, hájích a řídkých listnatých lesích.

Ohrožení spočívá hlavně ve špatném obhospodařování jejich stanovišť, nešetrné těžbě dřeva, hnojení a chemizace krajiny. V ČR je uváděn jako silně ohrožený druh, který donedávna patřil k nejohroženějším vstavačům stejně jako ostatní vstavačovité druhy.

Areál výskytu je střední a jihovýchodní Evropa až po Malou Asii. Třeba v Itálii roste spíše v horách, u nás i v nižších podhorských oblastech. Neroste třeba ve Skandinávii, Britských ostrovech, Pyrenejském poloostrově atd. V ČR roste pouze na Strakonicku, Karlovarsku, Královohradecku. Na Moravě Hostýnsko - Vsetínské vrchovině, Javorníkách, Bílých Karpatech, Novojičínsku a Zlínsku. Na Slovensku je výskyt roztroušený, nejhojněji v okolí Banskej Bystrice a Bratislavy.

Vstavač bledýVstavač bledý

.......................................................................................................................

Vstavač bledýVstavač bledý

.......................................................................................................................

Křížení

Nejčastěji se v ČR kříží se vstavačem mužským znamenaným, kříženec se jmenuje vstavač Lorezův. Na ukázce je kříženec vstavač mužský znamenaný x vstavač bledý = (Orchis x loreziana Bruegger ssp. kisslingii Bech / Potůček), je neobyčejně krásný intermediární, ale podobný více svému rodiči vstavači mužskému. Z Francie je znám kříženec vstavač bledý x Spitzelův = (Orchis x Klopfensteiniae), v odkaze.

wym-1560110350713

Vstavač LorezůvVstavač Lorezův

.......................................................................................................................

Vstavač bledý z Novojičínska

Před lety jsem navštívil lokalitu na Novojičínsku s nejbohatší populací vstavače bledého u nás. Roste tam společně se vstavačem mužským znamenaným a samozřejmě se tam společně i kříží. Doba kvetení vstavače bledého a křížení s později kvetoucím druhem vstavačem mužským znamenaným je posunutá, a tak byla návštěva na podruhé nutná. Dobu křížení jsem tehdy vystihnul s přáteli orchidejáři dokonale a vážím si že mám krásného křížence ve své sbírce nafoceného. Letošní návštěva napotřetí byla pro mě velké překvapení jak se populace vstavačů za ty roky zvětšila v početnosti. Je to samozřejmě jenom díky obrovské kvalitní práci dobrovolníků a ochranářů, kteří správným způsobem každoročně provádějí údržbu orchidejových stanovišť. Skvosty naší orchideoflóry si takový zájem zaslouží a zasluhují přísnou ochranu.

Vstavač bledýVstavač bledý

.......................................................................................................................

Foto a text:
Jiří Plekanec - 2012, 2019
Literatura:
Orchideje naší přírody - Velíšek / Procházka 1983
Zásady péče o orchidejová stanoviště - J. Jersáková & P. Kindlmann
Rozšíření a ochrana orchidejí na Moravě a ve Slezku - Jindřich Šmiták / Matilda Latiová
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace